FOTO Baschet: SCM U Craiova obține prima victorie în play-off, 88-72 cu Timișoara / 1-1 la general

0
415
SCM U Craiova - SCM Timișoara 88-72, LNBM - play-off - Meciul 2 | FOTO: Ionuț Greere
SCM U Craiova – SCM Timișoara 88-72, LNBM – play-off – Meciul 2 | FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a obținut în această seară prima victorie din istoria participărilor în play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Trupa lui Aco Todorov a restabilit egalitatea în seria cu SCM Timișoara, după ce a cștigat al doilea meci disputat în Bănie, 88-72.

Oaspeții au început tare partida și au condus cu 5-0 și au încheiat prima secvența cu scorul de 16-13. Oltenii au avut un run de 12-0 în partea a doua a primei reprize și au trecut la timona partidei. Bănățenii au replicat cu opt puncte consecutive, 40-36 la pauză mare.

Craiova s-a desprins decisiv în sfertul al treilea și conduceau cu 16 puncte la intrarea în ultimele 10 minute de joc. Alb-albaștrii au controlat situația și în ultimul sfert, parțial în care au condus și la 19 puncte diferență.

Morris Curry a reușit 18 puncte, 5 pase decisive, Goran Gajovic a totalizat 17 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții, iar Vlad Koreniuc a încheiat cu 16 puncte, 6 recuperări.

Este 1-1 la general, iar seria se mută în Banat pentru meciurile 3 și 4. Meciul 3 are loc miercuri 1 mai, ora 17:00, în direct la DigiSport. Meciul 4 se va disputa vineri 3 mai. Eventualul joc 5 se va desfășura la Craiova.