Liga 1: Primul gol al lui Mihăilă în Liga 1, Papură debutează cu victorie pe banca Craiovei | Astra – Craiova 0-1

0
393

Universitatea Craiova a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, pe Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1.

Valentin Mihăilă a marcat primul său gol în Liga I, în minutul 68, cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Martic. Carlos Fortes a ratat un penalty în minutul 60.

Fortes a semnat cea mai mare ratare a alb-albaştrilor din prima repriză, iar răspunsul gazdelor a venit prin Alibec, șutul acestuia din lovitură liberă a fost reținut de Pigliacelli. Alb-albaștrii au deținut inițiativa și în partea a doua a jocului. În minutul 60, Cicâldău a fost faultat în careu de Cestor, însă Lazar i-a refuzat lui Fortes primul gol in tricoul alb-albastru. A fost al 17-lea penalty obţinut de olteni in acest sezon si al 6-lea ratat.

După golul lui Mihăilă, giurgiuvenii au avut o şansă uriaşă de a restabili egalitatea. Bara s-a opus la şutul lui Valentin Gheorghe

ASTRA GIURGIU – UNIVERSITATEA CRAIOVA 0-1 (0-0)

Astra Giurgiu: Lazar – Butean, Bejan (Erico ’54), Cestor, Radunovic – Moise, Romario, Roşu (Zoua ’77)- Alibec, Llulaku, Begue (Gheorghe ’57). Antrenor: Costel Enache

Universitatea Craiova:  Pigliacelli – Martic, Acka (Donkor ’46), Kelic, Bancu – Mateiu, Fedele (Bic ’70), Cicâldău – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă (Meza ’89). Antrenor: Corneliu Papură

Cartonaşe galbene: Alibec / Fortes, Bancu, Martic