CSO Filiași | FOTO: Tiberiu Cocora

După meciurile disputate marţi în cadrul intermediarei, echipele doljene din Liga 3 au intrat din nou pe teren. În runda a opta a returului seriei a III-a, cele trei reprezentante ale județului au părăsit terenul neînvinse.

CSO Filiași a câștigat greu, scor 2-1, în fața argeșenilor de la Atletic Bradu, într-un meci disputat pe stadionul „Chimia”de la Combinat. Oaspeții au deschis scorul prin Florin Costea, în minutul 25, șut în colțul din dreapta. Băieții lui Mugur Gușatu au restabilit egalitatea la faza imediat următoare. Cosmin Calu a trimis o bombă de la peste 25 de metri, fără șanse pentru portarul advers. Golul victoriei a venit pe finalul partidei, Stoenac a marcat specaculos, în minutul 85.

CSO Filiași: Preda – Calu, R. Vulpe, Tereche, Crușoveanu – Gheorghișor (89, R. Stancu), Cl. Ștefan, Stăiculescu, S. Lupu (77, Crețu) – Stoenac (87, Negrescu), Mărgărit (73, D. Stancu). Antrenor: Mugur Gușatu.

Filieșenii vor juca în etapa următoare la Brașov.

Echipa secundă a Universității Craiova a remizat din nou, de data aceasta pe teren propriu, 1-1, cu Flacăra Moreni, vineri, pe stadionul „Extensiv”. Vali Constantin a deschis scorul (67), oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 78, prin Zidăroiu.

Universitatea Craiova 2: Manea – Albăstroiu, Dobre, Puțaru, Pătulea – Țoiu, Popescu – Frăsineanu (87, Nichifor), Constantin, Trașcă – Nițu (60, Zete). Antrenor: Dragoș Bon.

Alb-albaștrii se vor deplasa în runda următoare la Colonești, pentru disputa cu Atletic Bradu.

FCU a câtigat cu scorul de 1-0 partida de la Ploiești cu Astra 2 și a profitat de înfrângerea Turrisului la Alexandria. Formația pregătită de Adi Filip a redut la 9 puncte ecartul de echipa lui Eric Linkar. Claudiu Bălan a marcar singurul gol al întâlnirii.

În etapa următoare vor juca la Severin cu Unirea Bascov.