Craiova – Viitorul 1-2, semifinale Cupa României – meci tur | FOTO: Ionuț Greere

U Craiova a pierdut meciul cu Viitorul Constanța, scor 1-2, în prima manșă a semifinalelor Cupei României, joi seara, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova.

Oltenii au avut nevoie de doar 5 minute pentru a deschide scorul, prin Nicușor Bancu, șut în colțul lung, după o pasă venită de la Fortes. Oaspeții au fost aproape de egalare în minutul 30, când Drăguș a tras puțin pe lângă poartă. La cealaltă poartă, Bărbuţ i-a testat reflexele lui Cojocaru. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 în favoarea echipei antrenate de Devis Mangia.

Viitorul a dat lovitura în ultimele 13 minute de joc. Trupa lui Gică Hagi a profitat și starea de oboseală a alb-albaștrilor. Houri a egalat în minutul 77, după o centrare perfectă a lui Drăguș, iar

Rivaldinho a dat lovitura în ultimul minut de joc din pasa superbă a lui Ianis Hagi.

Meciul retur se va disputa pe 23 aprilie.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FC VIITORUL 1-2 (1-0)

U Craiova: Pigliacelli – Martic (71, Acka), Donkor, Kelic, Briceag – Mateiu, Cicâldău, Bic (61, Fedele) – Bărbuț, Fortes (66, Rocha), Bancu. Antrenor: Devis Mangia.

FC Viitorul: CojOcaru – Boboc (78, Mladen), Țâru, Ghiță, De Nooijer – Houri, T. Băluță, Vână (46, Iacob) – Calcan (35, Rivaldinho), Drăguș, I. Hagi. Antrenor: Gică Hagi.

Cartonașe galbene: Mateiu, Briceag, Cicâldău, Kelic  / Iacob, I. Hagi, Mladen

Arbitri: Horațiu Fesnic – Mircea Orbuleț, Ciprian Danșa; R – Iulian Călin.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Octavian Goga.