Preliminariile pentru Euro 2020 încep joi, 21 martie, cu 55 de naționale la start, împărțite în 10 grupe. 12 oraşe vor găzdui meciurile de la EURO 2020: Amsterdam, Baku, Bilbao, Bucureşti, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Munchen, Roma şi Sankt Petersburg.

Niciuna dintre cele 12 naţiuni care vor găzdui meciurile de la turneul final, printre care şi România, nu au prezenţa asigurată la EURO 2020. Primele două etape ale calificărilor sunt în perioada 21 – 26 martie.

Cel mai tare duel este cel din grupa C dintre Olanda și Germania, programat pe 24 martie, de la ora 21:45. În cazul în care ambele reprezentative se califică la EURO, România și Olanda vor fi repartizate automat în aceeași grupă – C.

Vezi mai jos programul primelor două runde din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Grupa A
22 martie: Bulgaria – Muntenegru (19:00), Anglia – Cehia (21:45)
25 martie: Muntenegru – Anglia, Kosovo – Bulgaria (21:45)

Grupa B
22 martie: Portugalia – Ucraina, Luxemburg – Lituania (21:45)
25 martie: Portugalia – Serbia, Luxemburg – Ucraina (21:45)

Grupa C
21 martie: Irlanda de Nord – Estonia, Olanda – Belarus (21:45)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus, Olanda – Germania (21:45)

Grupa D
23 martie: Georgia – Elveția (16:00), Gibraltar – Irlanda (19:00)
26 martie: Elveția – Danemarca, Irlanda – Georgia (21:45)

Grupa E
21 martie: Slovacia – Ungaria, Croația – Azerbaijan (21:45)
24 martie: Țara Galilor – Slovacia (16:00), Ungaria – Croația (19:00)

Grupa F
23 martie: Suedia – România, Malta – Feroe (19:00), Spania – Norvegia (21:45)
26 martie: România – Feroe, Norvegia – Suedia, Malta – Spania (21:45)

Grupa G
21 martie: Israel – Slovenia, FYR Macedonia – Letonia, Austria – Polonia (21:45)
24 martie: Israel – Austria (19:00), Slovenia – FYR Macedonia, Polonia – Letonia (21:45)

Grupa H
22 martie: Moldova – Franța, Andorra – Islanda, Albania – Turcia (21:45)
25 martie: Turcia – Moldova (19:00), Franța – Islanda, Andorra – Albania (21:45)

Grupa I
21 martie: Kazahstan – Scoția (17:00), Cipru – San Marino (19:00), Belgia – Rusia (21:45)
24 martie: Kazahstan – Rusia (16:00), San Marino – Scoția (19:00), Cipru – Belgia (21:45)

Grupa J
23 martie: Liechtenstein – Grecia, Italia – Finlanda, Bosnia-Herțegovina – Armenia (21:45)
26 martie: Armenia – Finlanda (19:00), Italia – Liechtenstein, Bosnia-Herțegovina – Grecia (21:45)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.