SCM Universitatea Craiova a pierdut fără drept de apel disputa cu CSU Sibiu, scor 89-74, miercuri, în prima manșă din sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin.

După un început echilibrat (12-12), gazdele au pus stăpânire pe joc și au încheiat sfertul inaugural cu 26-14. Sibienii au fost preciși la aruncările din spatele semicercului, au continuat prestația foarte bună din sfertul 1, pentru 49-33 la pauza mare.

Craiova a jucat mai bine în sfertul 3. Cu Koreniuk și Fraseniuc în teren, oltenii au reușit să mai reducă diferența de pe tabela de marcaj, iar după 30 de minute scorul arăta 66-56 pentru gazde.

Ultima secvență a partidei l-a avut în prim plan pe Randal Falker, care a terminat meciul cu procentaj maxim la aruncările de 3 puncte. Ardelenii s-au desprins din nou și și-au asigurat un ecart confortabil pentru returul din Bănie.

Vlad Koreniuk a reușit 20 de puncte și 5 recuperări, Porter Troupe a totalizat 13 puncte, iar a adăugat Mo Curry 11 puncte și 4 pase decisive. Statistic, Craiova a avut medii de 65% (20/31) la aruncările de 2 puncte, 26 % (6/23) la aruncările de la distanță și 76 % (16/21) la aruncările de la linia de libere.

Meciul retur dintre SCM U Craiova și BC CSU Sibiu se va disputa marți, 19 martie, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă din Craiova.