Universitatea Craiova s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FK Csikszereda Miercurea Ciuc scorul de 3-0 (1-0), pe stadionul ”Municipal” din Miercurea Ciuc, în sferturile de finală ale competiţiei.

Jucat pe un gazon execrabil, deținătoarea trofeului a deschis scorul în minutul 27, prin bulgarul Radoslav Dimitrov. Totul a plecat de la Mirko Pigliacelli, care l-a lansat pe Bancu, căpitanul oltenilor a centrat din stânga, iar Dimitrov a apărut la a doua bară şi a trimis în poartă, din cădere.

Oltenii și-au majorat diferența pe tabela de marcaj cu zece minute înainte de sfârșitul partidei. Bărbuţ a beneficiat şi de intervenţia greşită a lui Bordas, care nu a reuşit să reţină un prim şut al mijlocaşului, și a trimis mingea în poartă. Scorul final a fost stabilit de Elvir Koljic, care a înscris ca la antrenament.

Csikszereda – U Craiova 0-3 (0-1)

Miercurea Ciuc: Bordas – Majzik, Mitra, Lalic, Nemes – Veres, Csuros – Nagy (62, Pal), Pantovic (67,Hodgyai), Antal – Bajko. Antrenor: Valentin Suciu.

U Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, T. Ferreira, Bancu (C) – Bic, Mateiu – Drăghici, Nuno Rocha (90, Cicâldău), Mihăilă (74, Bărbuț) – Fortes (62, Koljic). Antrenor: Devis Mangia.