Liga 1: Sărbătoare în Bănie | Craiova a răpus campioana și reaprinde lupta la titlu

1
967
Andrei Cristea a marcat primul gol oficial în tricoul Craiovei | U CRAIOVA - CFR 2-0 | FOTO: Ionuț Greere
Andrei Cristea a marcat primul gol oficial în tricoul Craiovei | U CRAIOVA – CFR 2-0 | FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a câştigat cu scorul de 2-0 derby-ul cu CFR Cluj, duminică seara, în fața a 28 000 de spectatori. Trupa lui Devis Mangia a trecut temporar peste FCSB în clasament.

Craiova a început bine și a marcat în minutul 14 singurul gol al primei reprize. Mihăilă a făcut o cursă superbă pe partea stângă, a pasat în careu lui Andrei Cristea, iar acesta l-a executat pe Arlauskis. După gol, CFR a avut iniţiativa, însă nu a reușit să înscrie în poarta lui Pigliacelli. Djokovic şi Ioniţă în două rânduri au ratat şansa de a restabili egalitatea.

Valentin Mihăilă a pasat perfect la golul lui Cristea | U CRAIOVA – CFR 2-0 | FOTO: Ionuț Greere

Oltenii au echilibrat jocul în partea a doua a întâlnirii, iar intrarea lui Bărbuț pe teren a adus un plus echipei antrenate de Devis Mangia. Alb-albaștrii și-au mărit avantajul cu 12 minute înainte de finalul partidei, Elvir Koljic a marcat, după ce l-a lobat pe Arlauskis.

Cristi Bărbuț în duel cu Camora | U CRAIOVA – CFR 2-0 | FOTO: Ionuț Greere

UNIVERSITATEA CRAIOVA – CFR CLUJ 2-0 (1-0)

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, T. Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Meza Colli (61 Bărbuţ), A. Cristea (73 Nuno Rocha), Mihăilă (83 Fedele) – Koljic. Antrenor: Devis Mangia.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Culio, Djokovic – Deac, Ioniţă (60 Petrilă), Păun (72 Costache) – Omrani. Antrenor: Antonio Conceicao.