Patricia Vizitiu | EHF Cup: SCM Craiova – Bera Bera 26-23, Grupa D, etapa 6 | FOTO: Ionuț Greere

SCM Craiova și-a luat la revedere de la ediția curentă a Cupei EHF cu o victorie în fața formației spaniole Super Amara Bera Bera. Fetele antrenate de Bogdan Burcea au câștigat cu scorul de 26-23 (13-11) și termină grupa D pe locul 3.

Craiova a avut o evoluţie foarte bună și a fost în permanență la conducerea jocului. Oltencele au condus cu 9-4 la jumătatea primei reprize, însă s-au văzut egalate pe fondul mai multor greșeli pe partea ofensivă. La pauză s-a intrat cu scorul de 13-11 în favoarea româncelor.

Tânăra Valentina Ion (16 ani) | EHF Cup: SCM Craiova – Bera Bera 26-23, Grupa D, etapa 6 | FOTO: Ionuț Greere

Partea a doua a fost dominată categoric de gazde, iar scorul a luat proporții, 22-12 (în minutul 42). Ekaterina Dzhukeva a închis foarte bine poarta și a reușit ă și marcheze un gol din poartă în poartă. Cu victoria asigurată, craiovencele au ridicat piciorul de pe pedala de accelerație și au dat posibilitatea ibericelor să reducă din ecartul de pe tabela de marcaj.

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenț – Ianăşi 5, Trifunovic 1, Şelaru 2, Ion, Tănăsie 3, Nikolic 1, Seric 1, Gjeorgjievska 2, Colac, Tătar 3, Fachinello, Vizitiu 7, Costa.