LNBM, Top 6 – Etapa 3 | SCM U CRAIOVA – BCMU FC ARGEȘ 80-76 |FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a învins pe BCMu FC Argeș Pitești, scor 80-76, într-un meci din etapa a 3-a în Grupa Roșie (Top 6) a Ligii Naționale de baschet masculin.

Trupa lui Aco Todorov a urcat pe locul 3 după acest succes, 11-6 este generalul oltenilor. Piteștenii rămân pe locul, 7 victorii și 10 înfrângeri este bilanțul formației antrenate de Florin Nini.

Craiova a câștigat primul parțial al partidei, 22-16. Oaspeții au redus ecartul în debutul părții a doua din prima repriză, dar a urmat cu run de 16-1 în favoarea gazdelor, astfel că alb-albaștrii au intrat în avantaj de 14 puncte la cabine, 47-33.

Argeșenii au reușit un sfert trei de vis, au anulat deficitul de la pauza mare, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc scorul a fost egal 57-57. Ultimul sfert a fost de infarct. Ambele echipe s-au aflat la conducere în secvența finală. Craiova s-a desprins la 7 lungimi, oaspeții au reușit din nou să egaleze, dar au ratat de la linia de pedepasă și victoria a revenit amfitrionilor.

Vlad Koreniuk a reușit 19 punctw, 12 recuperări, Porter Troupe a terminat cu 16 puncte, Morris Curry a izbutit 13 puncte, 4 pase decisive, Goran Gajovic a încheiat cu 13 puncte, 5 recuperări, iar Igor Mijajlovic a bifat 12 puncte, 6 pase decisive.

Statistic, Craiova a avut medii 62 % (20/32) de la aruncările de 2 puncte, 37 (10/27) la aruncările de la distanță și 76 % (10/13) de la linia de libere.