Handbal | EHF Cup: Rezultat bun pentru Craiova | Nykøbing – Bera Bera 31-26

0
571

Formația Nykøbing Falster a învins sâmbătă seara pe Super Amara Bera Bera cu scorul de 31-26 în grupa D a Cupei EHF. Acest rezultat este foarte bun pentru SCM Craiova. Toate cele trei echipe au câte 2 puncte după 3 partide și păstrează șanse egale de calificare în sferturile de finală.

Prima parte a meciului din Danemarca a aparținut celor de la Bera Bera, 13-11 la pauză. Gazdele au dominat reprza secundă și au reușit să termine joculul cu 5 goluri avans. Nykøbing a pierdut-o pentru returul din Spania pe Anna Lagerquist. Internaționala suedeză a primit rooșu direct și va lipsi în meciul următor.

Dionne Hosser (10 goluri) a fost cea mai bună jucătoare din tabăra daneză. În replică, argentinianca Elke Josseline Karsten, cu 7 reușite, a fost cea mai productivă de la oaspete.