SCM U Craiova, baschet masculin | FOTO: Ionuț Greere

S-a încheiat prima parte a Ligii Naționale de baschet masculin. Situația în clasamentul celor trei grupe valorice nu au mai suferit modificări, astfel încât cunoaștem configurația celor patru grupe valorice din faza a 2-a a competiției.

GRUPA VALORICĂ A – ETAPA 14

Sâmbătă, 12 Ianuarie
U-BT Cluj-Napoca – BC CSU Sibiu 84-80
SCM U Craiova – CS SCM Timișoara 93-65

Duminică, 13 Ianuarie
CSM CSU Oradea – BCM U FC Argeș Pitești 82-76
Dinamo Știința București – Steaua București 70-77

Grupa A
Nr Echipa W/L Puncte
1. BC CSU Sibiu 11/3 25
2. U-Banca Transilvania Cluj 11/3 25
3. SCM U Craiova 10/4 24
4. CSM CSU Oradea 9/5 23
5. BCMU FC Arges Pitesti 6/8 20
6. CS SCM Timisoara 5/9 19
7. Steaua Bucuresti 4/10 18
8. Dinamo Stiinta Bucuresti 0/14 14

 

GRUPA VALORICĂ B – ETAPA 12

Sâmbătă, 12 Ianuarie
Cuza Sport Brăila – Athletic Constanța 0-20 (brăilenii s-au retras din campionat)
CSO Voluntari – CSM Mediaș 90-69

Grupa B
Nr Echipa W/L Puncte
1. CSO Voluntari 10/2 22
2. CS Municipal Medias 8/4 19
3. ABC Athletic Constanta 6/6 18
4. CS Cuza Sport Braila 0/12 11

 

GRUPA VALORICĂ C – ETAPELE 17 și 18

Miercuri, 9 Ianuarie
Rapid București – CSM Sighetu Marmației 39-78
Aurel Vlaicu București – CSM Târgu Mureș 43-110
ACS Târgu Jiu – CSM 2007 Focșani 62-80
CSM VSKC Miercurea Ciuc – Agronomia București 85-75
CS Universitatea Cluj – CSM Phoenix CSU Galați 51-105

Sâmbătă (12.01) – Etapa 18
CSM Phoenix CSU Galați – ACS Târgu Jiu 81-71
CSM 2007 Focșani – CSM VSKC Miercurea Ciuc 83-81
CSM Târgu Mureș – CS Universitatea Cluj 137-90
Agronomia București – Rapid București 74-77

Grupa C
Nr Echipa W/L Puncte
1. CSM Phoenix CSU Galati 17/1 35
2. CS Municipal Targu Mures 17/1 35
3. CSM Sighetu Marmatiei 13/5 31
4. CSM 2007 Focsani 11/7 29
5. ACS Targu Jiu 11/7 29
6. CS Rapid Bucuresti 8/10 26
7. CSM VSKC Miercurea Ciuc 7/11 25
8. CS Agronomia Bucuresti 4/14 19
9. CS Universitatea Cluj 1/17 19
10. CN Aurel Vlaicu Bucuresti 1/17 19

 

Configurația celor patru grupe valorice din faza a 2-a a competiției:

Grupa Roșie (Locurile 1-6) – BC CSU Sibiu, U-BT Cluj-Napoca, SCM U Craiova, CSM CSU Oradea, BCM U FC Argeș Pitești, SCM TImișoara

Grupa Galbenă (Locurile 7-12) – Steaua București, Dinamo Știința București, CSO Voluntari, CSM Mediaș, Athletic Constanța, CSM Phoenix CSU Galați

Grupa Albastră (Locurile 13-18) – CSM Tîrgu Mureș, CSM Sighetu Marmației, CSM Focșani, ACS Târgu Jiu, Rapid București, CSM VSKC Miercurea Ciuc

Grupa Verde (Locurile 19-21) – CS Agronomia București, CN Aurel Vlaicu București, CS Universitatea Cluj-Napoca

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.