Zalau – Craiova 28-22 | FOTO: Mircea Pauseniuc

Handbalistele de la SCM Craiova pleacă fără puncte de sub Dealul Meseșului. HC Zalău s-a impus cu scorul de 28-22 (14-11), miercuri, într-un meci contând pentru runda cu numărul 11 a Ligii Florilor.

Gazdele au început tare jocul din Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, 3-0 în minutul 4. A urmat o cursă de urmărire a oltencelor, care au reușit să restabiliească egalitatea în minutul 20, 9-9. Sălăjencele au revenit la conducerea jocului pe finalul primei reprize, pentru 14-11 la pauză.

La reluare, trupa lui Tadici a marcat din nou de 3 ori la rând și nu a mai cedat inițiativa până la finalul jocului.

Pentru SCM Craiova urmează jocul din grupele Cupei EHF cu Super Amara Bera-Bera, în deplasare (sâmbătă, de la ora 19.00) și derby-ul cu CSM București din Liga Florilor, marți 15 ianuarie, de la ora 18.30, în Sala Polivalentă.

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenţ – Ianăşi (2 goluri), Trifunovic (6), Şelaru (2), Ion, Tănasie, Nikolic (2), Seric (3), Gjorgjijevska, Tătar, Fachinello (3), Vizitiu (4).