Baschetbaliștii de la SCM Universitatea Craiova au fost aduși cu picioarele pe pământ de U BT Cluj-Napoca. Într-un meci care a contat pentru etapa a 5-a a Ligii Naționale de baschet – Grupa Valorică A, formația antrenată de Aco Todorov a cedat categoric, scor 95-68, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Craiova a ajuns la 3-1 la general, dar și un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, U BT Cluj are 4-1 după disputarea acestei partide.

Gazdele au dominat categoric partida și au intrat în avantaj de 19 puncte la pauza mare: 49-30 !  Diferența a crescut și mai mult înaintea ultimelor 10 minute de joc. Clujenii aveau un incredibil 77-46. Oltenii și-au adjudecat la 2 posesii ultimul parțial al jocului.

Jason Boone a terminat meciul cu 15 puncte, Goran Gajovic a totalizat 14 puncte și 4 pase decisive, iar Porter Troupe a adăugat 13 puncte și 4 recuperări.

Oltenii vor juca în etapa următoare pe teren propriu, duminică, de la ora 18.00, în compania celor de la BCMU FC Argeș.