Liga 3: Ce au făcut echipele doljene în etapa 4 dn Liga 3. Rezultatele Seriei a 3-a

0
544
CSO Filiași | FOTO: Tiberiu Cocora

Vineri și sâmbătă s-au disputat jocurile din cadrul etapei cu numărul 4 din al treilea eșalon al fotbalului românesc. Reprezentantele județului Dolj în seria a 3-a au obținut două victorii și o înfrângere.

Echipa secundă a Universității Craiova a obținut prima victorie din noul sezon al Ligii a III-a, Seria 3. Formația pregătită de Dragoș Bon a învins la Pucioasa cu 2 – 1 și a ajuns la 5 puncte în campionat.

Jovan Markovic și Alexandru Vulpe au marcat golurile alb-albaștrilor. Pentru gaze a punctat Leotescu. De notat faptul că Bon a folosit în meciul de la Pucioasa pe Florin Borța, Răzvan Popa, Fausto Rossi și Jovan Markovic.

UNIVERSITATEA CRAIOVA 2: Dică – Borța, Popa (Bogdan, 31), Țoiu, Juncu – Șerban (Dinu, 58), Țegle – Constantin, Rossi, Trancă (Vulpe, 66) – Markovic (Nițu, 86).

Universitatea Craiova 2 va juca pe teren propriu în compania formației Sporting Roșiori. Meciul este programat vineri, 21 septembrie, pe stadionul „Extensiv”, de la ora 17.00.

CSO Filiași se întoarce cu toate punctele din deplasarea de la Roșiori. La primuljoc cu Mugur Gușatu pe banca tehncică, doljenii au câștigat cu scorul de 3-2. Gazdele au deschis scorul în minutul 18, prin Velică, dar filieșenii au punctat de trei ori până la pauză. Dubla lui Ghighilicea (22, 28) și reușita lui Cristi Dinu, din minutul 28, au stabilit scorul după primele 45 de minute. La reluare, Roșiori a redus din handicap (Leonard Brînceanu- 59), însă nu au mai reușit să puncteze și golul egalizator.

CSO FILIAȘI: Bobonete –  Șchiopu, Vulpe, Lupu, Tereche, Gheorghișor (Stăiculescu, 60), Unguru, D.Stancu, Crușoveanu (Crețu, 58), Ghighilicea (Borhot, 81), C.Dinu (Negrescu, 84).

Formația lui Gușatu primește în runda următoare vizita echipei secunde a celor de la FC Hermannstadt. Jocul se va disputa pe stadionul „Chimia”, vineri, de la ora 17.00.

Nou promovata U Craiova 1948 SA a pierdut primul joc în actuala ediție de campionat. Echipa pregătită de Ștefan Stoica a pierdut pe teren propriu, pe municipalul din Severin, scor 0-2, în fața echipei secunde a Voluntariului. Brocea și Trandafirescu au înscris pentru ilfoveni.

Pentru doljeni urmează un nou meci de joc, sâmbătă, pe terenul liderului Turris Tg. Măgurele.

U CRAIOVA 1948 SA: Mogoșanu – Dănănae, E.Dina, Ciucă, Negru, Kovari, Zimța, Dragomir, Raicea, Lupu, Bălan. Au mai intrat: Chindriș – M.Dina, Cîrstea și Grecu.