Serbia – Romania 2-2 | FOTO: FRF

Echipa națională de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 2-2, a doua partidă din Liga Națiunilor – Divizia C, grupa 4, în deplasare la Belgrad, în compania reprezentativei Serbiei.

Sârbii au deschis scorul scorul în minutul 26 prin Mitrovic, după o neînţelegere a fundaşilor români, cu o execuţie cu călcâiul, din apropiere. Acesta a fost și singurul gol al primei reprize.

La reluare, tricolorii au revenit de la cabină mult mai motivați și au egalat prin Nicolae Stanciu, care a transformat în minutul 48 o lovitură de la 11 m obținută de Chipciu. Serbia a trecut din nou în avantaj în minutul 63, când Mitrovic a reluat spectaculos, din voleu, de la marginea careului. Din fericire, avantajul sârbilor a durat doar cinci minute. După o lovitură de colţ executată de Stanciu, Ţucudean a plasat mingea în colțul scurt al porții apărate de Dmitrovic și a restabilit din nou egalitatea.

Cosmin Contra l-a introdus pe teren pe Alexandru Mitriță, iar căpitanul Universității Craiova a ratat o ocazie imensă în minutul 89.

În celălalt meci al grupei, Muntenegru s-a impus cu 2-0 în fața Lituaniei.

SERBIA – ROMÂNIA 2-2 (1-0)

Serbia: Dmitrovic – Rukavina, Spajic, Veljkovic, Kolarov – Lukic (Matic, 71), Maksimovic – Ljajic (Prijovic, 78), Milinkovic-Savic (Kostic, 64), Tadic – A. Mitrovici. Selecționer: Mladen Krstajic

România: Tătăruşanu – Manea, Bălaşa, Săpunaru, Bancu – R. Marin, P. Anton – Chipciu, Stanciu, Drăguş (Mitriță, 60) – Ţucudean (Keșeru, 82). Selecționer: Cosmin Contra