FOTO Liga 1: Dresură de câini | Craiova – Dinamo 3-0 !

0
990
Universitatea Craiova - Dinamo București 3-0 | Liga 1 - etapa 7 | FOTO: Ionuț Greere
Universitatea Craiova – Dinamo București 3-0 | Liga 1 – etapa 7 | FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a învins, sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”, cu scorul de 3-0, echipa Dinamo, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii I. Pentru alb-albaștrii a fost prima victorie pe teren propriu în acest sezon. Trupa lui Mangia a urcat pe podium.

Transferat de Craiova cu doar câteva zile înaintea întâlnirii cu Dinamo, bosniacul Elvir Koljic a deschis scorul în prelungirile primei reprize. Acestaa reluat cu capul, fără speranțe pentru Penedo, o centrare dintr-un corner executat de Cicâldău.

În partea secundă, a intrat în scenă şi Alexandru Mitriţă, care a reuşit o dublă în decurs de şapte minute. Căpitanul oltenilor a ajuns astfel la cota 7 în clasamentul golgheterilor. De menționat și faptul că Dinamo a încasat câte trei goluri în toate cele patru partide jucate în deplasare în acest sezon.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – DINAMO BUCUREȘTI 3-0 (1-0)

CRAIOVA: Pigliacelli – Borţa, Kelici, Tiago Ferreira, Briceag – Fedele, Cicâldău (59 Mateiu), Bancu – Bărbuţ, Koljic (88 Mihăilă), Mitriţă (80 Burlacu). Antrenor: Devis Mangia.

DINAMO: Penedo – Delorge, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – Cooper, Gomelt – Pesic (72 Popovici), Nistor, Salomao (77 Hanca) – D. Popa (65 Axente). Antrenor: Florin Bratu.

Arbitri: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Satu Mare), Marius Nicoară (Severin). Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti).

Observatori: Ion Căţoi (Bucureşti), Marian Salomir (Cluj).