Raoul Baicu în duel cu Konate / Universitatea Craiova – RB Leipzig 1-1, Europa League, Craiova – 16 august 2018 / FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a fost eliminată, joi seară, în turul al treilea preliminar al Europa League, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, disputa de pe „Ion Oblemenco” cu germanii de la RB Leipzig.

Oltenii s-au bătut ca niște lei și puteau deschide scorul încă din minutul 9. Titularizat în mod surprinzător de Mangia, Raoul Baicu a șutat spre colțul lung, dar Mvogo a reușit să respingă în ultimul moment. Oltenii au fost salvaţi în două situaţii limită de Pigliacelli, aflat din nou în zi mare, dar nu a mai avut ce face la golul Sabitzer, lăsat nemarcat în faţa porţii, în minutul 39.

În partea a doua, Bancu şi Briceag au avut şi ei ocazii bune de a înscrie. În cele din urmă, tot puștiul Baicu a fost cel care a adus egalitatea pe tabela de marcaj cu o execuție de efect. Trebuie remarcat și faptul că Devis Mangia a terminat meciul cu un trident ofensiv foarte tânăr: Jovan Markovic (17 ani), Raoul Baicu (18 ani) și Andrei Burlacu (20 ani).

În tur, formaţia germană s-a impus cu scorul de 3-1, astfel că în play-off-ul competiţiei s-au calificat „taurii” din Leipzig.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – RB LEIPZIG 1-1 (0-1)

CRAIOVA: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Briceag, Bancu – Martic (T. Ferreira 73′), Mateiu, Fedele (Markovici 80′) – Cicâldău, Mitriţă (Burlacu 51′), Baicu.

LEIPZIG: Mvogo – Mulere Mukiele, Konate, Orban, Saracchi Pintos – Sabitzer (Bruma 64′), Demme (Ilsanker 72′), Kampl, Forsberg – Poulsen, Cunha (Kevin-Augustin 46′).