Volei (M): „Tricolorii” U 18, bronz la Campionatul Balcanic de la Vlajevo

0
726
Bogdan Catană, Ștefan Purcaru, Cristi Badea, Adrian Săvoiu, medaliați cu bronz la Campionatul Balcanic de volei U 18

Echipa națională de volei masculin U 18 a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Balcanic de la Vlajevo (Serbia). Patru voleibaliști de la CNNT Craiova au făcut parte din lotul tricolor. Antrenorii naționalei sunt de asemenea de la Titulescu.

Tricolorii au câștigat meciul pentru medaliile de bronz, scor 3-0, în fața reprezentativei similare a Moldovei. Scorul pe seturi a fost 25-13, 25-10, 25-13. Turcia a câștigat finala mare cu Serbia, 3-0 (25-10, 25-19, 25-13).

Din lotul tricolor au făcut parte și 4 voleibaliști de la Colegiul Național „Nicolae Titulescu” din Craiova:Bogdan Catană, Ștefan Purcaru, Cristi Badea, Adrian Săvoiu. Antrenorii României sunt Dani Săvoiu și Adrian Deaconu, tot de la CNNT Craiova.

România pierduse în semifinalele competiției în fața Turciei, scor 3-0(25-18, 25-14, 25-15).