FOTO Liga 1: Magia de a pierde puncte acasă | Craiova – Botoșani 2-2 !

0
668
Liga 1, etapa 3: Universitatea Craiova - FC Botoșani 2-2 / Alex Mitriță transformă o lovitură de la 11 m / FOTO: Ionuț Greere
Liga 1, etapa 3: Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-2 / Alex Mitriță transformă o lovitură de la 11 m / FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a terminat la egalitate meciul disputat pe teren propriu, vineri, scor 2-2 (2-1), în compania formației FC Botoșani, contând pentru runda cu numărul 3 din Liga 1.

Trupa lui Devis Mangia nu se regăsește și rămâne fără victorie după primele 3 etape disputate. De partea cealaltă, botoșenenii sunt neînvinși și se anunță încă de pe acum o nucă greu de spart în această ediție de campionat.

Oaspeții de deschis scorul încă din minutul 11. Lorand Fulop a reluat în poartă centrarea perfectă a lui Golofca. Alex Mitriță și tânărul Valentin Mihăilă au strălucit în prima repriză. Ultimul a fost faultat în suprafața de pedeapsă, iar Mitriță nu l-a iertat pe Pap (21). Gazdele au întors scorul până la pauză. Mitriță a driblat portarul şi a înscris în poarta goală după pasa excelentă a tânărului Mihăilă.

Liga 1, etapa 3: Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-2 / FOTO: Ionuț Greere

Craiova a fost pedepsită însă după pauză, când Miron a înscris cu capul, după o lovitură de colț (54). Oaspeţii puteau prelua conducerea în două rânduri. Ongenda a lovit bara în minutul 65, iar Roman II nu l-a putut învinge pe Pigliacelli din pozție de unu la unu.

Valentin Mihăilă Liga 1, etapa 3: Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-2 / FOTO: Ionuț Greere

S-a terminat la egalitate, 2-2. Craiova va disputa următorul meci oficial cu RB Leipzig, în Germania, joia viitoare, în turul 3 preliminar din Europa League.

De menționat că la Universitatea Craiova au debutat tânărul Florin Borța și italo-ghanezul Isaac Donkor.

Craiova: Pigliacelli – Popa (’67, Kelic), Gardoș, Ferreira – Borța (’67, Donkor), Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mihăilă, Burlacu (’77, Markovic), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

Botoșani: Pap – Dumitraș, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – M. Roman (’62, Chitoșcă), Fulop (’46, Ogenda), Golofca – M.A. Roman  (’83, E. Popa). Antrenor: Costel Enache.

Cartonașe galbene: Burlacu / Mihai Roman I, Fulop, Pap

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Marius Nicoară, Imre Bucsi; Robert Avram.

Observatori: George Ionescu, Viorel Ilinca