FOTO SuperCupa României: Craiova nu a reușit să câștige trofeul | CFR Cluj este Supercampioana României

0
665
Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1 / SuperCupa României / FOTO: Ionuț Greere
Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1 / SuperCupa României / FOTO: Ionuț Greere

Formația CFR Cluj, campioana României, a câștigat sâmbătă seară, pe stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova, cu 1-0, în fața deținătoarea Cupei României, Universitatea Craiova, și pleacă în Ardeal cu trofeul pus în joc.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Culio, în minutul 79, dintr-o lovitură de la 11 m obținută de Omrani.

Cele două combatante au început în forţă Supercupa României, iar primele minute au venit cu ocazii incredibile. Pigliacelli a avut o intervenție senzațională la șutul din câțiva metri ai lui Mailat, iar la poarta cealaltă, Mitriță și Cicâldău au ratat deschiderea scorului. Noul căpitan al oltenilor s-a distrat cu apărarea CFR-ului, dar a fost blocat de Arlauskis. Mingea a ajuns la Cicâldău, dar șutul acestuia a fost scos de pe linia porții de Mureșan.

Treptat, ritmul a scăzut semnificativ, și au dispărut și ocaziile. Ambele echipe au jucat precaut și au așteptat greșeala adversarului.

Partida se îndrepta spre loviturile de departajare (în cazul în care partida se termina egalitate se trecea direct la loviturile de la 11 m), dar a venit naivitatea lui Popa, care l-a faultat inexplicabil în suprafața de pedeapsă pe Omrani. Culio a transformat cu siguranță și a deschis scorul.

Oltenii au forţat egalarea, CFR Cluj a reuşit să-şi păstreze avantajul până la final.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – CFR CLUJ 0-1 (0-1)

Craiova: Pigliacelli – R. Popa (79, Markovic), Gardoș, Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Cicâldău, Glavina (55, Burlacu), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (46, Manea), Vinicius, Mureșan, Camora – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Țucudean (86, Costache), Mailat (54, Omrani). Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonașe galbene: Dimitrov ’72 / Mureșan ’30, Camora ’36.

Arbitri: Radu Petrescu – Ovidiu Artene, Marius Urzică; R –  Marius Avram.

Observatori: Adrian Lucaci, Sorin Boca.