Judo: Judokanii craioveni au câștigat 3 medalii la CN U 13

0
547

Sâmbătă şi duminică, Sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare a găzduit în premieră finala Campionatului Naţional de judo U13, la individual şi pe echipe. La competiție au participat peste 400 de judoka de la 76 de cluburi din ţară.

Judokanii craioveni au urcat de trei ori pe podium de premiere.

Izabela Tuță, de la LPS „Petrache Trișcu“ Craiova, a câștigat medalie de argint la categoria 52 kilograme. Sportiva este pregătită Nicolae Pârvu. Medalie de argint a câștigat și Alexandra Dumitrașcu, legitimată la CS Universitatea Craiova. Alexandra este antrenată de Mihai Voinea.

A treia medalie a delegației craiovene a fost câștigată de judoka Lorena Manda. Sportiva legitimată la CSM Craiova și antrenată de Alin Nicola, a obținut medalia de bronz la categoria 40 kilograme.