Andrei Ștefana și antrenoarea Cristieana Cojocaru

Ziua a doua a Campionatelor Internaționale de atletism ale României a fost una de vis pentru atleții de la cluburile din Bănie. După bronzul câștigat sâmbătă de Roxana Ene, duminică sportivii craioveni au cucerit alte 8 medalii: 3 de aur, 1 de argint și 4 de bronz.

Andrei Ștefana, legitimat la CSM Craiova, a câștigat titlul internațional în proba de 3000 de metri obstacole, fiind înregistrat cu timpul de 9.08:11. În aceeași probă, Daniel Betej (CSM Craiova) a terminat pe 3, cu timpul de 9.21:12.

Cea mai galonată atletă a Craiovei, Ancuța Bobocel și-a respectat blazonul și s-a impus în proba de 5000 metri. Sportiva legitimată la CSU Craiova a terminat cursa cu timpul de 15:.39:08.

Medalie de aur a câștigat și Cristina Bălan în proba de 800 m. Sportiva de la CSM Craiova a încheiat proba cu timpul de 2.05:62.

Argintul a revenit sportivului legitimat la CSM Craiova, Ilie Corneschi, în proba de 5000 m, având la final timpul de 14.29:28. Marius Bușcă (CSM Craiova) a câștigat medalia de bronz a probei de 5000 m (14.52:25).

Ștefania Drăgan (prăjină – 3.20m) și Mihai Anastasiu (2.15 – înălțime), ambii de la CSM Craiova, au luat medalia de bronz.