Universitatea Craiova – FCSB 0-1

Universitatea Craiova a pierdut primul meci oficial jucat pe noua arenă din Bănie. Trupa lui Devis Mangia a cedat pe finalul partidei disputate în compana formației FCSB, scor 0-1, contând pentru penultima etapă a play-off-ului Ligii 1.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 86. Teixeira l-a învins peMitrovic cu șut plasat din interiorului careului.

Craiova a avut primele ocazii ale primei reprize. Mai întâi, Mitriță a scăpat singur cu Bălgrădean, dar și-a prelungit prea mult mingea și a tras în portarul oaspeților (14). Două minute mai târziu, Mateiu a șutat puțin pe lângă poarta bucureștenilor, iar în minutul 25 a venit rândul lui Băluță să fie aproape de gol. Decarul oltenilor a deviat splendid centrarea lui Mitriţă, dar Bălgrădean a fost atent şi a respins. Replica oaspeților a venit abia în minutul 41. Teixeira a trimis peste poartă o minge deviată de zidul craiovean dintr-o lovitură libere executtaă de Gnohere.

După pauză, roș-albaștrii au fost mai incisivi. Teixeira a tras foarte bine după o lovitură de colţ, dar mingea a fosy respinsă in extremis de Răzvan Popa. Tiago putea aduce fericirea pe Oblemenco, însă lovitura sa de cap a fost respinsă în bară de Bălgrădean.

Universitatea Craiova – FCSB 0-1 / Liga 1 – play-off, etapa 9 / FOTO: Ionuț Greere

Liniștea s-a lăsat în Bănie în minutul 86. Portughezul Teixeira a adus victoria care o păstrează pe FCSB în lupta pentru titlul de campioană a României. Craiova rămâne și ea în lupta pentru locul 3, în ultima etapă echipa lui Devis Mangia se deplasează la Iași.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FCSB 0-1 (0-0)

Craiova: Mitrovic – Popa (84, Screciu), Kelic, Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski (89, Burlacu), Bancu – Gustavo (76, Glavina), Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Momcilovic, Morais – Pintilii (83, Cr. Tănase), Ov. Popescu – Teixeira, Fl. Tănase, Coman (73, Mann) – Gnohere (72, Budescu). Antrenor: Nicolae Dică.

Cartonașe galbene: Băluță, Popa, Tiago, Zlatinski, Kelic / Ov. Popescu, Coman, Fl. Tănase, Teixeira, Bălgrădean. Morais (2)

Cartonașe roșii: Pintilii 90+2, Morais 90+6.

Arbitri: Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Valentin Avram; R-  Iulian Dima.

Observatori: Nicolae Marodin, Viorel Ilinca.