Liga 3: Filiași a fost egalată în prelungiri la Cermei. „Satelitul” Universității a făcut scor cu Lipova

0
862
Raul Baicu a marcat un hattrick în meciul Universitatea Craiova 2 - Șoimii Lipova 4-0 / FOTO: Ionuț Greere
Raul Baicu a marcat un hattrick în meciul Universitatea Craiova 2 – Șoimii Lipova 4-0 / FOTO: Ionuț Greere

Vineri și sâmbătă s-au disputat meciurile din cadrul etapei cu numărul 25 din al treilea eșalon al fotbalului românesc. În seria 4, echipele doljene au luat 4 puncte din cele 6 puncte puse în joc. Etapa următoare programează derby-ul județean.

Echipa a doua a Universității Craiova a făcut spectacol pe Extensiv. Formația antrenată de Cornel Papură și Mugur Gușatu a câștigat cu scorul de 4-0 disputa cu arădenii de la Șoimii Lipova. Raul Baicu a reușit un hattrick (27, 31, 77), iar Valentin Mihăilă a închis tabela cu trei minute înainte de final.

UNIVERSITATEA CRAIOVA 2 – ȘOIMII LPOVA 4-0 (2-0)

Craiova 2: Bobonete – Borța, Ion (64 Juncu), Enache (80 Puțaru), Țoiu – Șerban, Dinu (62 Trancă), Trocan – Constantin, Mihăilă (85 Markovic), Baicu.

Lipova: Iliescu – Iova, Vasiu, Dulap, Filimon – Poiană, Jichici (38 Kocsis), S. Popa (87 Tiponuț), D. Rusu (64 Deta) – Vasinc, Trabalka (78 Duță).

Arbitri: Marius Naidin (Pitești) – Mihai Ionescu (Suseni – Argeș), Șerban State (Curtea de Argeș).

Observatori FRF: Nicolae Răceală (Alexandria), Viorel Nicolescu (Videle-Teleorman).

CSO Filiași a condus cu 2-0 la Cermei, dar a plecat acasă doar cu un singur punct. Gazdele de la Gloria Lunca au egalat în ultimul minut al prelungirilor. Formația antrenată de Silviu Lung a terminat meciul în inferioritare numerică, Preda a fost eliminat în minutul 88.

Pentru Filiași a înscris în minutele 19 și 29, replica gazdelor a venit prin Bodri (65) și Ian (90+3).

GLORIA LUNCA CERMEI – CSO FILIAȘI 2-2 (0-2)

Cermei: Pașcalău – Rogojan, Cotoc, Varga, Suslak –  Ianc, Mihuța – Berari, Copil (67 Brândușe), L. Bodri (83 Sabău) – Sulea.

Filiași: Nedeianu – Chiriță (73 Chivu), Preda, Lupu, Crușoveanu – C. Tudor, Stancu, Calu, Roman – Badea (75 Borneci), Dinu (90+1 Tereche).

Arbitri: Adina Popa – Rareș Lakatos, Tamas Kopriva (toți din Satu Mare).

Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara), Adrian Copăcean (Caraș Severin)