Universitatea Craiova – Poli Iași 4-1 / Liga 1, play-off – etapa 5 / FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a obținut cea mai clară victorie a sezonului, scor 4-1 (2-0), sâmbătă seara, pe „Ion Oblemenco”, în fața formației CSM Poli Iași, într-un meci din etapa cu numărul 5 a play-off-ului Ligii 1.

Meciul din Bănie a fost decis de Alexandru Mitriță, care a reușit un hatrick, iar bulgarul Dimitrov a închis tabela în minutele de prelungire ale partidei. Golul oaspeților a fost marcat de tânărul Danale, care a profitat de o gafă a lui Calancea și a trimis în poarta goală.

Jucătorul transferat de la Pescara a deschis scorul în minutul 18, când a șutat de la 16 metri și și-a trecut în cont dubla în finalul primei reprize. Mitriță a transformat în repriza secundă și o lovitură de la 11 m obținută de Cristi Bărbuț. Bulgarul Radolsav Dimitrov a închis tabela cu o lovitură de cap din 5 metri.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – CSM POLI IAȘI 4-1 (2-0)

Craiova: Calancea – R. Popa (45, Screciu), Gardoș, Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Bărbuț (89, Briceag), Glavina (58, Burlacu), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

Iași: Koșelev – Sin, Mihalache (46, Cristea), Frăsinescu, Panțîru – Qaka, Cioinac – Gavrilă (65, Danale), Soares (76, Joalison), Zaharia – Luwaga. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonașe galbene: Bancu / Frăsinescu, Mihalache, Qaka, Koșelev

Au arbitrat: Radu Petrescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu; R –  Dragoș Istrate

Observatori: Cătălin Cursaru, Dan Berbecaru