Handbal (F) EHF Cup: SCM Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF

0
963

Performanță istorică pentru handbalul craiovean. SCM Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal feminin, ieșind dintr-o grupă infernală cu Brest, Kuban Krasnodar și Randers.

Formația pregătită de Bogdan Burcea a câștigat duminică în Danemarca, scor 29-25 (17-14), în fața formației Randers și nu a fost nevoită să mai aștepte finalul întâlnirii dintre Brest și Kuban Krasnodar.

Craiova a început în forță și s-a desprins la 7-1 și 12-6. Gazde s-au apropiat la un singur gol pe tabela de marcaj, 12-13, însă finalul primei reprize a aparținut tot oltencelor. 17-14 după 30 de minute pentru echipa craioveană.

În partea a doua a jocului diferența s-a menținut pe tabela de marcaj și SCM Craiova se califică în premieră în fazele finale ale unei competiții europene.

CRAIOVA: Dumanska 1, Stanciu – Florianu 8, Vizitiu 5, Rădoi 3, Șelaru 3, Pricopi 3, Klikovac 3, Ardean 2, Trifunovic 1