FOTO Handbal (F) / EHF Cup: Victorie entuziasmantă ! SCM Craiova – Kuban Krasnodar 30-24

0
669
Women's EHF Cup ➡️SCM Craiova 🇷🇴️ 🆚 Kuban Krasnodar 🇷🇺 30-24 / FOTO: Ionuț Greere
Women’s EHF Cup ➡️SCM Craiova 🇷🇴 🆚 Kuban Krasnodar 🇷🇺 30-24 / FOTO: Ionuț Greere

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a obţinut a doua victorie în Grupa A a Cupei EHF, după ce a învins sâmbătă, pe teren propriu, Kuban Krasnodar cu 30-24 (17-13), în a parta etapă a competiției.

În fața a 4000 de spectatori, formația pregătită de Bogdan Burcea a pornit ca din tun și s-a distanțat repede pe tabela de marcaj. Yulia Dumanska a făcut minuni în poarta oltencelor, iar scorul a crescut de la minunt la minut 6-1 (6), 8-2 (10) şi 13-6 (18). Finalul primului mitan a aparținut oaspetelor, care au punctat de 3 ori la rând, pentru 17-13 la pauză.

Craiova a început bine și parte a doua a jocului, însă oaspetele au revenit puternic din urnă și s-au apropiat amenințător la doar 2 goluri diferență (23-21 – 44). Cristina Florianu a găsit din nou calea spre gol, iar Yulia Dumanska a reușit trei intervenții consecutive. Gazdele, încurajate frenetic din tribune, au prins aripi și au pus 6 goluri avans. Diferența s-a dovedit a fi hotărâtoare, iar SCM Craiova păstrează șanse reale de calificare în sferturile de finală.

Pasul decisiv poate fi făcut pe 3 februarie, când oltencele vor juca tot pe teren prorpriu cu Brest.

SCM CRAIOVA – KUBAN KRASNODAR 30-24 (17-13)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu – Florianu 10, Nikolic 8, Elisei 5, Klikovac 2, Șelaru 2, Pricopi 1, Rădoi 1, Țicu 1, Vizitiu, Trifunovic , Tudor

KUBAN: Kalinina, Mikhalylyuta – Frolova 8, Rzaeva 5, Efimkina 3, Gariaeva 3, Samoilenko 2, Fanina 1, Savinova 1, Sobina 1, Golikova, Nalivko.