SCM Craiova a obţinut prima victorie în Grupa A a Cupei EHF la handbal feminin, după ce a învins formația daneză Randers cu 23-17. Craiova a condus la pauză cu un incredibil 16-6 !

Formația antrenată de Bogdan Burcea a dominat jocul în totalitate și s-a desprins foarte repede pe tabela de marcaj. 4000 de spectatori le-au împins de la spate pe Florianu și colegele sale spre o victorie extrem de importantă, în fața unei foste câștigătoare a Cupei EHF. Yulia Dumanska a făcut minuni în poartă, iar oltencele au marcat pe contraatac gol după gol.

În partea secundă, Craiova s-a desprins la 20-8, iar Bogdan Burcea a efectuat câteva schimbări în echipă. Gazdele nu au înscris timp de 11 minute și oaspetele au redus ecartul la 5 lungimi, dar la final a rămas o victorie clară în dreptul oltencelor: 23-17.

SCM CRAIOVA – RANDERS 23-17 (16-6)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu – Florianu 6, Elisei 5, Nikolic 5, Klikovac 2, Pricopi 2, Rădoi 1, Țicu 1, Vizitiu 1, Trifunovic, Popescu.

RANDERS: Thörn, Junker – Molid 7, Gulmark 5, Nielsen 3, Gustin 1, Hansen Morch 1, Dragenberg, Larsen, Orkild.