SCM Craiova s-a impus astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 29-24 (13-12), în faţa formaţiei Rapid Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 11 din Liga Florilor la handbal feminin.

Prima rerpiză a fost echilibrată și încheiată în avantaj de formația pregătită de Bogdan Burcea cu scorul de 13-12. Rapid a marcat primele goluri ale întâlnirii și a condus cu 2-0 în minutul 3. Replica gazdelor a venit imediat și oltencele s-au desprins relativ ușor la 5-2. Oaspetele au mai trecut o dată în avantaj (7-8), însă finalul primului act a aparținut amfitrioanelor.

Craiova s-a distanțat în partea a doua a jocului și la 8 goluri pe tabela de marcaj, motiv pentru care tehnicianul craiovean a dat credit și tinereții pe finalul întâlnirii. În ultimele 5 minute de joc și-au făcut apariția pe teren și junioarele grupării craiovene: Cristina Lung, Alexandra Colac, Teodora Popescu și Lorena Stoican.

Craiova va disputa următorul meci în Liga Florilor pe terenul formaţiei Corona Braşov. Partida este programată joi, 18 ianuarie, de la ora 18:00.

SCM CRAIOVA – RAPID BUCUREȘTI 29-24 (13-12)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu, Lung – Țicu 8, Florianu 5, Nikolic 5, Klikovac 3, Rădoi 2, Elisei 2, Popescu 2, Stoican 1, Vizitiu 1.

RAPID: Arghir, Nanu – Bucă 6, Dache 5, Carabulea 3, Popa 3, Trifan 2, Niculae 2, Doica 1, Trăilă 1, Chirigiu 1.

Aruncări de la 7 m: 5/4 – 6/6

Eliminări: 3x2min – 3x2min