Handbal (F): Klikovac a câștigat duelul cu Nikolic | Franța – Muntenegru, primul sfert de finală de la Campionatul Mondial

0
586

Franţa şi Muntenegru s-au calificat în sferturile de finală la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania și se vor întâlni pentru un loc în careul de ași.

În prima ”optime” disputată la Magdeburg, Muntenegru a dispus de repezentativa Serbiei, scor 31-29, după un meci fantastic. A fost un duel între cele două jucătoare de la SCM Craiova, Bobana Klikovac și Zeljka Nikolic.

Pivotul oltencele a reușit să marcheze o singură dată, în vreme ce extrema dreaptă a formației pregătită de Bogdan Burcea a marcat 3 goluri din 4 aruncări.

Într-un alt meci, Franţa a controlat tot meciul cu Ungaria şi s-a impus cu 29-26.