Baschet (M): Craiova a depășit borna 100 și cu Dinamo | 110-84

0
414
Craiova - Dinamo 110-84, Liga Națională de baschet asculin -etapa 7 / FOTO: Ionuț Greere
Craiova – Dinamo 110-84, Liga Națională de baschet asculin -etapa 7 / FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a câștigat partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, scor 110-84, în fața formației Dinamo București, contând pentru etapa cu numărul 7 din Liga Națională de baschet masculin.

Craiova a ajuns la 4-3 la general, în vreme ce bucureștenii au 0-7.

Amfitrionii au început cu run de 7-0, urmat de 9-2 în favoarea oaspeților. Craiova și-a adjudecat primul sfert al partidei cu 26-20. Alb-albaștrii și-au făcut meciul simplu încă din a doua jumătate a sfertului secund, iar la pauza mare au dus scorul la 60-40. Diferența de 20 de puncte s-a menținut și după prima partea din a doua repriză (26-26). Ultimele 10 minute ale partidei au consemnat al patrulea meci în care craiovenii au atins borna 100 în Liga Națională.

Nemanja Alexandrov a terminat meciul cu 30 de puncte și 11 recuperări, Ivan Siriscevic a totalizat 29 de puncte și 6 recuperări, iar Nick Novack a adăugat 6 puncte și 13 recuperări.