Handbaliștii de la Universitatea Craiova au câștigat după un meci nebun, duminică, pe teren propriu, scor 32-30 (18-13), în fața echipei secunde a clubului Minaur Baia Mare.

Jocul din Sala Polivalentă a fost spectaculos, cu multe răsturnări de situații și cu un final imprevizibil.

Oaspeții au condus ostilitățile în prima jumătate a primei reprize (9-5), dar craiovenii au revenit spectaculos și au marcat de șase ori fără să mai primească niciun gol. După primele 30 minute elevii pregătiți de Costin Dumitrescu și Cătălin Popescu aveau un avantaj de cinci goluri pe tabela de marcaj, 18-13 !

Muștruliți bine la pauză, maramureșenii au început în forță actul secund, au recuperat ecartul de la pauză, mai mult s-au despris la 23-20, în minutul 37 al întâlnirii. Costin Dumitrescu cere time-out, craiovenii revin din pumni și trec din nou la conducerea jocului, 26-23. Finalul a fost dramatic, oaspeții au venit la un singur în spate, au amenințat poarta lui Gheorghiță, iar craiovenii au lovit pe contraatac. De remarcat și evoluția foarte bună a poartarului oaspeților, Răzvan Apostu.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – MINAUR 2 BAIA MARE 32-30 (18-13)

CRAIOVA: Gheorghiță, Lupitu – Luntraru 10, Mănescu 7, Păun 6, Ciorogaru 3, Zaritchi 3, Iovănescu 2, Șerban 1, Rușani.

BAIA MARE: Apostu, Bledea – Dedea 7, Szabo 6, Bocșa 5, Makaria 5, Pomian 2, Armaș 2, Stoean 2, Lenghel 1.

Aruncări de la 7 m: 5/5 – 3/4

Eliminări:2×2 min – 3x2min