Baschet (M): Thriller în Trivale | Pitești – Craiova 122-112 OT !

0
463
BCMU Arges – SCMU Craiova 122-112 LNBM / Pitesti / FOTO: Gabriel Pintilie / Arges Sport

SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul susținut în această seară în Trivale, scor 122-112, după prelungiri, în fața formației BCMU FC Argeș Pitești, contând pentru etapa cu numărul 4 din Liga Națională de baschet masculin. Scorul pe sferturi a fost 26-23, 25-19; 19-30, 27-25; 25-15.

Piteștiul are 3-1 la general, în vreme ce Craiova a ajuns la 2-2 la general.

Trupa lui Hadar a început perfect jocul din Trivale și a avut 15-4 după primele patru minute de joc. Afitrionii au răspuns cu un parțial de 11-0 și Piteștiul a restablit egalitatea. Prima secvența a meciului s-a încheiat cu scorul de 26-23. Tot gazdele au deschis și a doua parte a primei reprize și după o zvâgnire a oltenilor, Argeșul s-a desprins la patru posesii pe tabelă (40-32). Cu un joc ofensiv deosebit de productiv, echipa antrenată de Hristu Șapera a reușit să termine repriza în control, scor 51-42.

În primele minute din sfertul al treilea a menținut formația aregeșeană în avantaj de 8-9-10 puncte, însă a urmat un parțial de 9-0 cu care SCM U Craiova a revenit în avantaj, scor 59-58. Alb-albaștrii au avut un ecart de o posesie, scor 72-70, cu zece minute înainte de final. Ultimele 10 minute de joc au fost dramatice, s-a mers cap la cap, iar Radu Vârnă a avut victoria în propriile mâine, dar a a fost imprecis de pe semicerc, iar meciul a intrat în prelungiri.

Gazdele au fost mai precise în over time, iar cu toate că Siriscevic a reușit să marcheze din spatele semiercului pentru 115-112, Aco Kostoski a adus liniștea cu o aruncare pe final.

Goran Martinic a totalizat 25 puncte și 7 pase decisive. Nemanja Aleksandrov cu 24 puncte și 11 recuperări, respectiv Jamar Samuels cu 20 puncte, 17 recuperări (9 ofensive), au terminat în double-double. Ivan Siriscevic a terminat cu 20 puncte, iar Martin Maasoja a avut 13 puncte pe tabelă.

Statistic, Craiova a avut medii de 43 % la aruncările de 2 puncte (29-67), 28 % la aruncările din spatele semicercului (7/25) și 84 % de la linia de libere (33/39).

BCM U Pitești – SCM Craiova 122-112
(26-23, 25-19, 19-30, 27-25 / 25-15 )

PITEȘTI: Troupe 27 (6x3p), Kostoski 23 (3x3p), Agafonov 22 (2x3p), Russell 15 (3x3p), Nuutinen 13, Corpodean 12 (2x3p), Nicoară 8, Ciotlăuș 2. Antrenor: Hristu Șapera
A mai jucat: Lazar

CRAIOVA: Martinic 26, Aleksandrov 24 (2x3p), Samuels 20, Siriscevic 20 (4x3p), Paasoja 12 (1x3p), Vîrnă 6, Orbeanu 4. Antrenor: Y. Hadar
Au mai jucat: Berceanu, Kikos

Arbitri: Laurențiu Grigoraș, Ciprian Stoica, Valentin Negrea