Sepsi – Craiova 0-2 / Cupa României

Universitatea Craiova s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins în această seară, la Brașov, formația Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-0.

Craiova a deschis scorul în minutul 27, prin Alexandru Mitriță. Mihai Roman l-a găsit în poziţia cea mai avansată, iar Mitriță a înșirat doi fundași adverși și a marcat pe lângă Niczuly . Până la pauză, Burlacu putea face 2-0, dar șutul acestuia a lovit bara.

Craiovenii au mai lovit de două ori bara și în repriza secundă, la ambele faze după o lovitură liberă executată de Mitriță. Introdus pe teren în partea a doua a jocului, Băluță a închis tabela după o minge lansată tocmai de Calancea și deviată pe spate de Dima.

De menționat că în minutul 90 Devis Mangia l-a debutat la prima echipă și pe Valentin Mihăilă, un puști de 17 ani, campion național cu echipa U 17 a Craiovei.

SPESI – CRAIOVA 0-2 (0-1)

Sepsi: Niczuly – Burlacu, Oros, Dima, Dumbravă – Petroviky, Mitra (’87, Veress), Huiban (’63, P. Petre), Cl. Herea (’69, Astafei) – Papsys, Nikolici. Antrenor: Valentin Suciu.

Universitatea: Calancea – Spahija, Datkovic, Tiago – Dimitrov, Screciu (’90, Mihăilă), Mateiu, Briceag – Mitriță (’78, Gustavo), Roman (’69, Băluță), Burlacu. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Mitra, Papsys, Dima / –

Au arbitrat: Andrei Chivulete – Sebastian Stoianov, Florin Păunescu.