SCM Universitatea Craiova a început cu o victorie concludentă ediția 2017-2018 a Ligii Naționale de baschet masculin. Băieții lui Rami Hadar au învins nou-promovata Politehnica Iași, scor 91-74. Scorul pe sferturi a fost 30-17, 21-20, 25-18, 15-19.

Gazdele au început jocul din Bănie cu Radu Vârnă în postură de autohton U 23 și cu muntenegreanul Goran Martinic, primit cu ropote de aplauze de publicul craiovean.

Oaspeții s-au ținut aproape de trupa olteană doar în primele minute din debutul partidei. A urmat un run de 10-0 pentru craioveni și gazdele au reușit să se desprindă pe tabela de marcaj. 30-17 după primele 10 minute de joc. Partea a doua primei reprize a fost echilibrată, astfel că la paza mare scorul a fost de 51-37 în favoarea Craiovei.

Craiova a făcut spectacol în sfertul al treilea. Cu Martin Paasoja execlent și cu Goran Martinic în mare formă, oltenii au pus un ecart de 21 de puncte înaintea ultimelor 10 minute, 76-55. Gruparea ieșeană a revenit la puncte în ultima parte a jocului, grație unui parțial de 13-2 ! Cu toate acestea nu au putut să revină și datorită croatului Ivan Siriscevic, care a marcat de 3 ori din spatele semicercului.

Estonianul Martin Paasoja a fost principalul marcat din tabăra olteană, cu 21 de puncte. Jamar Samuels a realizat primul double-double al sezonului, 16 puncte și 10 recuperări, iar Goran Martinic a adăugat 15 puncte și 9 recuperări. Ivan Siriscevic a totalizat 19 puncte și 4 recuperări.

Statistic, Craiova a avut medii de 68 % la aruncările de 2 puncte, 41 % la aruncările din spatele semicercului și 59 % de la linia de libere.