Echipa Națională: Andrei Burlacu și Vlad Screciu au contribuit la victoria României U 21 în Elveția

0
915

Echipa naţională de tineret a României a învins, vineri serara, la Lugano, cu scorul de 2-0, reprezentativa similară a Elveţiei, în cel de-al patrulea meci din grupa a opta de calificare la Campionatul European U-21 din 2019.

Mihai Dobre, jucător care evoluează la formația engleză Bury, a deschis scorul, în minutul 24, cu un șut din interiorul careului, după ce a preluat excelent cu un adversar în spate. Scorul final a fost stabilit de Cicîldău, în minutul 87. Jucătorul Viitorului l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut de la marginea careului.

Andrei Burlacu a jucat din primul minut al partidei și a fost înlocuit în minutul 65. Vlad Screciu, al doilea jucător al Universității Craiova prezent în lotul reprezentativei de tineret, a intrat pe teren în minutul 77, în locul lui Ianis Hagi.

Selecţionata tricoloră are 10 puncte după patru meciuri şi a rămas pe primul loc în grupa a 8-a de calificare la Campionatul European din 2019.