Liga 1: E bun și egalul | FCSB – Craiova 1-1

0
528
Alexandru Băluță a deschis scorul pe Arena Națională / FCSB - CRAIOVA 1-1 / FOTO: Bogdan Dănescu
Alexandru Băluță a deschis scorul pe Arena Națională / FCSB – CRAIOVA 1-1 / FOTO: Bogdan Dănescu

CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu FCSB, care s-a disputat duminică seara, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 3 din Liga 1.

Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 28 al partidei, , după o mare eroare a lui Ovidiu Popescu. Mijlocaşul gazdelor a pasat direct la Gustavo, care, fără să stea pe gânduri, l-a lansat excelent pe Băluţă, care a finalizat simplu, cu o execuţie elegantă. Bucureștenii au restabilit egalitatea în urma unei lovituri libere. Calancea a respins neconvingător lovitura liberă executată de Bălaşa, l-a blocat pe Momcilovic, însă nu a mai avut ce face în fața francezului Gnohere.

Alb-albaștrii au avut o primă repriză fantastică, dar au căzut fizic în partea a doua a jocului.

FCSB – CRAIOVA 1-1 (0-1)

FCSB: Niță – Enache, Bălașa, Momcilovic, Junior Morais – Pintilii (46, Larie), Ovidiu Popescu – Man, Florin Tănase, Teixeira (46, De Amorim) – Gnohere (70, Daniel Benzar). Antrenor: Nicolae Dică.

Craiova: Calancea – Dimitrov, Spahija (76, Rossi), Barthe, Ferreira (78, Kelic), Briceag – Screciu, Zlatinski – Gustavo, Băluță, Mitriță (57, Bancu). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Pintilii 39, Morais 55, Larie 86, Bălașa 90+4 / Mitriță 45, Băluță 55, Spahija 61, Gustavo 90+1, Dimitrov 90+2.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene; George Rădulescu.

Observatori: Irina Mîrț, Mihai Stancu.