Astăzi a fost stabilit programul sezonului regulat al Ligii Naționale de baschet masculin. Sistemul competițional a rămas neschimbat. Vor exista două faze ale sezonului regulat, cu Top 6 și grupa 7-12. Urmează apoi play-off-ul cu același sistem.

SCM Universitatea Craiova debutează în noul sezon cu nou-promovata Politehnica Iași. Oltenii vor juca împotriva campioanei U BT Cluj în runda cu numărul 9, în jurul datei de 16 decembrie.

VĂ PRZENTĂM PROGRAMUL COMPLET AL TURULUI LNBM – SEZON REGULAT

Etapa 2 – 14 octombrie

BC Mureș vs SCM U Craiova
Politehnica Iași vs Phoenix Galați
Dinamo București vs CSM CSU Oradea
CSU Sibiu vs Steaua CSM EximBank
BCM U Pitești vs BC SCM Timișoara
Timba Timișoara vs U-BT Cluj-Napoca

Etapa 3 – 21 octombrie

Steaua CSM EximBank vs BC Mureș
CSM CSU Oradea vs Politehnica Iași
U-BT Cluj-Napoca vs Dinamo București
BC SCM Timișoara vs CSU Sibiu
Phoenix Galați vs BCM U Pitești
SCM U Craiova vs Timba Timișoara

Etapa 4 – 28 octombrie

BC Mureș vs CSM CSU Oradea
Politehnica Iași vs Steaua CSM EximBank
Dinamo București vs BC SCM Timișoara
CSU Sibiu vs U-BT Cluj-Napoca
BCM U Pitești vs SCM U Craiova
Timba Timișoara vs Phoenix Galați

Etapa 5 – 4 noiembrie

U-BT Cluj-Napoca vs BC Mureș
BC SCM Timișoara vs Politehnica Iași
Timba Timișoara vs Dinamo București
BCM U Pitești vs CSU Sibiu
Phoenix Galați vs CSM CSU Oradea
SCM U Craiova vs Steaua CSM EximBank

Etapa 6 – 11 noiembrie

BC Mureș vs BC SCM Timișoara
Politehnica Iași vs U-BT Cluj-Napova
Dinamo București s BCM U Pitești
CSU Sibiu vs Timba Timișoara
Steaua CSM EximBank vs Phoenix Galați
CSM CSU Oradea vs SCM U Craiova

Etapa 7 – 2 decembrie

Timba Timișoara vs BC Mureș
BCM U Pitești vs Politehnica Iași
SCM U Craiova vs Dinamo București
Phoenix Galați vs CSU Sibiu
BC SCM Timișoara vs Steaua CSM EximBank
U-BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Etapa 8 – 9 decembrie

BC Mureș vs BCM U Pitești
Politehnica Iași vs Timba Timișoara
Dinamo București vs Phoenix Galați
CSU Sibiu vs SCM U Craiova
Steaua CSM EximBank vs U-BT Cluj-Napoc
CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoata

Etapa 9 – 16 decembrie

BC CSU Sibiu vs BC Mureș
Dinamo București vs Politehnica Iași
BCM U Pitești vs CSM CSU Oradea
Timba Timișoara vs Steaua CSM EximBank
Phoenix Galați vs BC SCM Timișoara
SCM U Craiova vs U-BT Cluj-Napova

Etapa 10 – 23 decembrie

BC Mureș vs Dinamo București
Politehnica Iași vs CSU Sibiu
Steaua CSM EximBank vs BCM U Pitești
CSM CSU Oradea vs Timba Timișoara
U-BT Cluj-Napoca vs Phoenix Galați
BC SCM Timișoara vs SCM U Craiova

Etapa 11 – 28 decembrie

Politehnica Iași vs BC Mureș
BC CSU Sibiu vs Dinamo București
Timba Timișoara vs BCM U Pitești
SCM U Craiova vs Phoenix Galați
CSM CSU Oradea vs Steaua CSM EximBank
BC SCM Timișoara vs U-BT Cluj-Napoca

LĂSAȚI UN MESAJ