Ciclism: Craioveanul Vasile Braia, locul 3 la Turul Devei

0
631

vasile-braiaDeși are doar 13 ani, ciclistul Vasile Braia a reușit să se claseze pe podium în cadrul competiției Turul Devei, desfășurată în perioada 6-7 mai, unde a participat la o categorie superioară de vârstă (15-19 ani).

Sportivul de la CSM Craiova s-a situat pe locul trei la finalul concursului, după ce a ocupat aceeași poziție la fiecare din cele două etape ale întrecerii, cea de contratimp individual în pantă și cea de fond (42 km).

A fost o competiție excelentă pentru noi în niște condiții deosebite de efort. Vasilică a obținut locul trei la categoria 15-19 ani pentru că la acest concurs nu a existat categoria lui de 13 ani. Se vede că este un copil foarte talentat, a putut să depășească sportivi mai mari decât el, iar întrecerea în sine a fost una dificilă, cu un traseu greu. Ne bucurăm de acest rezultat și sperăm să continuăm pe aceeași linie ascendentă, a declarat Viorel Chiliban, antrenorul secției de ciclism a CSM Craiova.