VIDEO Box: Pugiliștii craioveni au câștigat 5 medalii la Campionatul Național pentru cadeți

0
1044
Antrenorul Ion Dragomir (SCM Craiova), Bogdan Cosacu (bronz, categoria 60 kg), Minus Muclescu (bronz, 40 kg), Dora Mustățea, antrenor SCM Craiova / FOTO: IONUȚ GREERE

Campionatul Național de Box pentru Cadeți 2017, faza finala, s-a desfășurat în localitatea  Brezoi (judetul Vâlcea), în perioada 2-7 mai 2017.

Evenimentul a fost organizat de Clubul Sportiv Scolar (CSS) Râmnicu Valcea, Primaria Orașului Brezoi, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret (DJST) Vâlcea, împreună cu Federația Română de Box (FRB).

Pugiliștii din Craiova au urcat de 5 ori pe podiumul de premiere. 3 medalii au reveni sportivilor de la CSM Craiova și 2 celor de la SCM Craiova.

Daniel Dumitru, legitimat la CSM Craiova, a câștigat medalia de aur la categoria 76 kg. Sportivul este antrenat de Marcel Sârba. Ceilalți doi boxeri de la CSM Craiova, antrenați de Constantin Cucu, au urcat pe ultima treaptă a podiumului de premiere: Andrei Zlotea (68 kg) și Nori Bratu (32 kg).

Pugiliștii legitimați la SCM Craiova au câștigat medalia de bronz. Este vorba de Bogdan Cosacu (Categoria 68 kg) și Minus Muclescu (Categoria 40 kg).