Judo: Sportivii craioveni au obținut 4 medalii la Campionatul Național U 14 de la Rm. Vâlcea

0
788

Campionatul Național de Judo U 14 și-a consumat finala sâmbătă, la Râmnicu Vâlcea, în sala sporturilor „Traian”.

Judokanii craioveni au urcat de patru ori pe podiumul de premiere. Trei medalii au fost obținute de sportivii de la LPS Craiova și una de cei de la CSM Craiova.

Pe locul 1, cu titlul de campioana a României și medalie de aur, s-a situat Erika Văduva, legitimată la LPS Craiova, la categoria – 57 Kg. Sportiva antrenată de Mihai Voinea a învins-o în finala campetiției pe Oana Marinescu (CSS Târgoviște).

Tot medalie de aur a câștigat și Andreea Stan (LPS Craiova) la categoria – 63 kg. Craioveanca a trecut în finală de Ioana Bejenar (CS Shinzo Ran Suceava).

La categoria -32 kg, Dorina Prejbeanu, legitimată la CSM Craiova, a câștigat medalia de argint, după ce a pierdut finala competiției în fața sportivei Alexandra Daragiu (SCM Bacău). Prejbeanu este antrenată de Adrian Nicola.

Ultima medalie a delegației craiovene a revenit sportivei Dara Popa (LPS Craiova), care a trecut în finala mică a categoriei -63 kg de sportiva Andreea Ciopragă (U Cluj).