Judo: Judokanii din Craiova au urcat pe podium la Cupa Râmnicului

0
740

Judo CraiovaJudokanii craioveni au participat sâmbăta trecută la o competiție de pregătire la Râmnicu Vâlcea pentru categoriile U11, U13 și U15, denumită Cupa Râmnicului, la care au luat parte judoka din toate colțurile țării.

Sportivii din Bănie au avut o evoluție bună care le-a adus un număr mare de medalii. Cei de la LPS Petrache Trișcu Craiova au obținut în total 14 medalii.

Aurul a fost cucerit de Ionela Băran (48 kg, U15), David Mitran (60 kg, U15), Răzvan Dumitru (73 kg, U15), Cristinel Iliuță (38 kg, U13), Alexia Birtu (44 kg, U11), în timp ce pe locul secund s-au clasat Daria Popa (57 kg, U15), Alexandra Dumitrașcu (52 kg, U13), Daria Gheorghe (40 kg, U13). Toți sportivii de la LPS Craiova sunt pregătiți de Mihai Voinea.

Pentru CSM Craiova au urcat pe prima treaptă a podiumului Dorina Prejbeanu (29 kg, U13) și Lucian Ciciu (46 kg, U11), au luat argintul Gabriela Sfetcu (48 kg, U13), Alexia Ușurelu (40 kg, U11) și Darius Florescu (34 kg, U11) și au venit pe locul trei Mihalea Cătănescu (+57 kg, U13), Maria Cruceru (57 kg, U13) și Lorena Manda (36 kg, U11). Judoka de la Clubul Sportiv Municipal sunt antrenați de Adrian Nicola.

Această competiție a fost o ultimă repetiție înainte de pentru finala Campionatului Național, care va avea loc peste trei săptămâni.