Echipa Națională: Naționala neputinței, România – Danemarca 0-0

0
633
România - Danemarca 0-0 / FOTO: SILVIU CRISTEA
România – Danemarca 0-0 / FOTO: SILVIU CRISTEA

Echipa națională de fotbal a României nu a reușit nici de data aceasta să câștige pe teren propriu în actuala campanie de calificare la Campionatul Mondial. România a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul jucat pe „Cluj Arena”, în compana reprezentativei Danemarcei.

Tricolorii au dezamăgit și și-au diminuat șansele de calificare la Campionatul Mondial din Rusia.

Claudiu Keșeru a irosit două ocazii mari în prima repriză. În minutul 18 atacantul lui Ludogorets a trimis inexplicabil, din 6 metri, peste poarta lui Schmeichel. Peste alte cinci minute nu a ajuns la o minge trimisă în fața porții de Benzar.

Partea a doua a jocului a curs spre poarta lui Tătărușanu, nordicii au dominat finalul jocului și puteau da lovitura la Cluj.

A fost al patrulea meci consecutiv fără gol marcat a lăsat-o pe România pe locul patru în preliminarii.

Andrei Ivan a intrat în minutul 85 al meciului / FOTO: SILVIU CRISTEA (CLUJ)

Andrei Ivan a fost introdus pe teren în minutul 85 și s-a remarcat cu o pasă cu călâiul.

ROMÂNIA – DANEMARCA 0-0

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Toșca – Benzar, Marin, Pintilii, Latovlevici (76, Rotariu) – Stanciu – Chipciu (85, Ivan), Keșeru (63, Alibec). Selecționer: Christoph Daum.

Danemarca: Schmeichel – Kjaer (46, Zanka), Christensen, Vestegaard – Ankersen, Kvist, Schone (69, Braithwaite), Delaney, Durmisi – Eriksen, Cornelius. Selecționer: Age Hareide.

Cartonașe galbene: Pintilii 90+1 / Cornelius 45, Ankersen 60

Au arbitrat: Martin Atkinson – Stephen Child, Stuart Burt; Anthony Taylor (Anglia)

Celelalte rezultate din grupa E: Armenia – Kazakhstan 2-0, Muntenegru – Polonia 1-2.