Volei (M) / CEVCL: Craiova a pierdut cu 3-0 în Polonia

0
1248

Campioana României la volei masculin, SCMU Craiovaa pierdut cu scorul de 3-0, în deplasare, în compania polonezilor de la PGE Skra Belchatow, în ultimul meci din grupa D a Ligii Campionilor și a ratat șansa de a se califica în play-off Top 12.

Craiova a avut două mingi de set (24-22) în primul set, dar gazdele au reușit să închidă parțialul cu scorul de 26-24. Fără Lică – accidentat, oltenii s-au prăbușit și au pierdut categoric următoarele două seturi (25-18, 25-14).

Craiova a terminat grupa D pe locul 3, cu 7 puncte, 2 victorii și 4 înfrângeri. Oltenii au pierdut calificarea în detrimentul formației Istanbul BB, care a terminat grupa A tot cu 7 puncte, 2 victorii și 4 înfrângeri, dar turcii au avut câștig de cauză la al patrulea criteriu de departajare (media între punctele câștigate și punctele pierdute).

Dănuț Pascu a început meciul de la Belchatow cu Keller, Koprivica, Stulenkov, Bartha, Todor, Bala – Mărieș (L). Au mai intrat: Suson, Ene și Georgescu.