Atletism: Ancuța Bobocel, campioană națională indoor. 3 medalii pentru sportivii craioveni în prima zi la naţionalele de atletism

0
594

podium-atletism-1500m-640x426

Sâmbătă s-au desfăşurat, la Sala de atletism de la CSNB Lia Manoliu din Capitală, primele întreceri din cadrul Campionatelor Naţionale indoor de seniori şi tineret, ”Cupa de Cristal”. Într-o reuniune cu destul de puţine rezultate demne de remarcat, atleții de la cluburile din Craiova au obținut 3 medalii.

Ancuța Bobocel, legitimată la CS Universitatea Craiova, a devenit campioană națională indoor în proba de 1500 m, fiind înregistrată cu timpul de 4:23.01. De remarcat faptul că s-au alergat 1 700 metri, nu 1 500 metri. Furaţi de tensiunea cursei, arbitrii au pierdut şirul turelor, astfel că atletele au alergat o tură în plus.

Un rezultat bun a obţinut Ana Maria Roșianu. Sportiva legitimată la CSM Craiova a câștigat medalia de bronz în cadrul probei de 60 m, cu o performanță de 7.59. Tot medalie de bronz a fost câștigată de Daniel Betej (CSM Craiova), 3:54.27, în proba de 1 500m.